קורסים מקצועיים | הנדסה בגובה - ירחון 62 -גיזום עצים, עבודה בגובה /גננות?
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.
 גיליון 62: גיזום עצים - עבודה בגובה או גננות?
כתב: כתב: שרון לן, מנהל סניף חיפה - הנדסה בגובה בע"מ 3/2010
לאחרונה הסתיים קורס ראשון המסמיך מדריכים לגוזמים ועבודה בגובה על עצים.
במהלכו התגבשה שיטת ההכשרה, אף על פי שהנושא מוזכר בתקנות עוד משלב המקור (הגדרת "תחום עבודה בגובה").
לא ניתן לדמיין את עולמינו ללא עצים וצמחייה ובאלו לא ניתן לטפל ללא פעולות גיזום.
אנו זקוקים לצמחייה מסיבות שונות: יצור מזון פירות וכדומה, יצור חמצן ובעיקר לנוכח השהות בסביבה ירוקה הגורמת הרגשה מיוחדת וחופשית לכל בן אנוש.
אם כך, לשם מה גוזמים עצים?
ישנן שלוש סיבות עיקריות לגיזום עצים:
1. בטיחות- הורדת ענפים מסוכנים העלולים לפגוע בנפש או ברכוש (קווי מתח) בעיקר לאורך מדרכות, כבישים, מרכזי נופש וכו'.
2. בריאות העץ- טיפול שעיקרו הרחקת ענפים וחלקים הנגועים במחלה מסוימת. טיפול בנוף של העץ על מנת ליצר עץ בעל מבנה בריא וחיוני.
3. אסטטיקה- טיפול בעץ על מנת להגביר את הפריחה, הצל או צורך ויזואלי אחר.

 

 
עבודת גוזם עצים הינה עבודה בעלת סיכונים רבים ומגוונים אשר מורכבים משילוב של:
א. עבודת גובה (מסל הרמה, על העץ עצמו, מסולם)
ב. עבודה עם כלי הגיזום (מסור מכני, מוטות חיתוך)
ג. העץ כמדיום חי ומשתנה.
נתחיל בעץ עצמו שעליו צריך לטפס לצורך גיזום. ברור שאם העץ חלש ועלול ליפול או להישבר לא יעזור גם הציוד הטוב ביותר שקיים בשוק. כאשר בודקים את העץ צריך לבחון את כל צדדיו:
ענפים , נתיב הטיפוס, האזור בו נמצא העץ ובעיות בסביבת העץ כדוגמת חפירת בור בסמוך ופגיעה בשורשים. להבדיל מהעץ, בקונסטרוקציה של צינורות מתכת ניתן להעריך בצורה קלה יחסית את העומסים בהם תעמוד. בעצים קיימים פרמטרים רבים המשפיעים על החוזק כגון סוג העץ, גיל העץ, סביבת גידול, קרקע, מחלות, גורמים סביבתיים ועוד.
בנוסף לעץ ישנו הגוזם וציודו. ציוד המשמש גוזמים לטובת הטיפוס הנו ציוד יעודי המתאים לטובת עבודות גיזום ופחות לתחומי הגובה האחרים. למשל רתמה בעלת רצועת אבטחה המאפשרת הטיית הגוף ללא סיבוב הרתמה, חבלים עם קוטר שונה, יחסי כוח מעטפת ליבה, חבל מיקום ותמיכה משוריין כך שלא יפגע מהמסור המכאני, ועוד. המסור המכאני הנו כלי המחייב מיומנות גבוהה מאד הן על הקרקע ובמיוחד על העץ כשהעובד מאובטח בחבל ויכולת המענה שלו לאירועים חריגים נמוכה (למשל נתיב מילוט). כיוון שגיזום עצים הנו אחד המקצועות המסוכנים ביותר, ברור, שתהליך הפיכת עובד לגוזם מומחה על עצים הנו תהליך אחראי המורכב ממספר שלבים, על מנת שהעבודה המסוכנת הזו תתבצע בצורה הבטוחה ביותר ושלא נראה גוזם ש "חותך את הענף עליו הוא יושב".
ההכשרה כוללת שלושה שלבים:
א. גננים או עובדי חקלאות אשר במסגרת עבודתם גוזמים עצים ועשויים להשתמש בסולמות, סלים ובימות הרמה (ולא מטפסים על העץ עצמו).
ב. מטפס עצים- עובדים המטפסים על עצים באמצעות דורבנות לצורך טיפול או גיזום של עצים עם אמצעי ניסור או חיתוך (לא כולל מסור מכני). דרישות קבלה לשלב זה הן תעודת גוזם מומחה, ידע וניסיון בגיזום. אורך הקורס - 4 ימי הדרכה.
ג. מטפס עצים מומחה- עובדים אשר לצורך עבודתם מטפסים על עצים ומבצעים עבודות גיזום מסובכות כולל כריתה והפלה של גזעי עץ. דרישות קבלה לשלב זה - מטפס שלב א' ושלב ב' בעל ניסיון בטיפוס של לפחות 300 שעות ולא פחות משישה חודשים מיום קבלת ההסמכה של שלב ב', קורס עזרה ראשונה וכשיר בריאותית. אורכו של הקורס הבכיר - 5 ימי הדרכה.
למעשה מטפס עצים מומחה הוא היחיד שיורשה לעבוד עם מסור מכאני כשהוא נמצא על העץ.
הנדסה בגובה, כבית ספר מקצועי לגובה פותחת את הנושא של הכשרת עובדים לטובת גיזום ומעבירה את שלושת הקורסים השונים בשני סניפים: בצפון ובמרכז.
 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמו  חינם וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il  שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים