הנדסה בגובה - ירחון 65 -עדכונים חשובים למדריכי הגובה
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.
 גיליון 65: עדכונים חשובים למדריכי הגובה
כתב:
עמנואל גולדשטיין, מרכז מקצועי בתחום הגובה 10/2010
בימים אלו אנו נמצאים במהלך רענון מדריכי הגובה הראשונים המחויבים ברענון בכדי לשמור על הסמכתם. זוהי תמצית ההערות והמסקנות שעלו משיחות סיכום ברענונים הכוללות חידושים ועדכונים חשובים.
1. במות הרמה וסלים - בעבר הורו המדריכים לעבוד על במות הרמה וסלים תוך שימוש במערכת בלימת נפילה. כיום קיימת הנחיה לעבודה עם מערכת למניעת נפילה, כפי שמוזכר בתקנה.
2. קווי חיים אופקיים - מתיחה בעזרת חבל גלישה (1891EN) אסורה, משום שחבלים אלו נועדו לעבודה אנכית והשימוש בהם עשוי לגרום לטעויות ותאונות, כיום אנו מורים על שימוש במוצר אינטגרלי בעל תקן C/B795EN עם הוראות התקנה ושימוש מפורטים ע"י היצרן. הנדסה בגובה בנתה תוכנית ליום עיון בנושא עיגונים וקווי חיים הכוללת הבנה של הכוחות המתפתחים בעת נפילה, דרישות של התקן, שיטות בדיקה כולל הדגמה של התקנת נקודת עיגון וקו חיים.
3. בדיקה תקופתית לצמ"א - הציוד אותו נושא מדריך הגובה להדרכות הוא טוב אך בסיסי ביותר. ישנם מספר סוגיות לגבי בדיקות הצמ"א הדורשות הבהרה. הגדרות היצרנים וכך גם תוקפם של האביזרים. יש להתחשב בעובדה שהתקנים דורשים בבדיקת אביזרים תקופתית אחת לשנה לפחות ע"י אדם "כשיר". מאידך אין תעודה רשמית לבודק צמ"א מוסמך כפי שקיים באביזרי הרמה. בכדי לתת מענה לעניין זה הרכבנו שני ימי עיון בנושא בדיקת צמ"א - עבורם קיבלנו את אישור אגף הפיקוח והם מוכרים כימי כשירות לממונים. בימים אלו אנו מעבירים הדרכה מקצועית תוך התייחסות להוראות היצרנים, הבנתם המעמיקה, התנהגות חומרי הגלם והתקנים הרלוונטיים. בכך המשתתף רוכש כלים טובים הן לבדיקת האביזרים שברשותו ובמקום עבודתו והן מעשיר את ידיעתו כמדריך גובה מקצועי. יש לציין כי עד כה לא בוצעו בדיקות תקופתיות ברוב המקומות העוסקים בעבודות הגובה חרף דרישות היצרנים.
4. חילוץ - מדריכים רבים מעידים על תחושת חוסר ביטחון בפתרון תקלות באירועי חירום. "יש למדריכים מחסור אדיר בידע בכל תחום החילוץ" מעיד ר. מדריך ותיק. מדריכים רבים מעידים כי החוסר ניכר הן בהדרכות והן בעבודה. סוגיה זו היא אמיתית וחשובה ואף מדריכי בית ספרנו נתקלנו בה לא פעם. תקריות של ערפול, איבוד הכרה או סתם התאבנות מפחד של החניך - סבירות להתרחש בבית המדריך מאות עובדים מידי חודש. אך נכון לדרוש שלא רק בית ספר מיומן ידע לטפל במקרים חריגים אלו במקצועיות וללא נזק, הרי שבגובה תקרית פשוטה עשויה להתדרדר למצב של סכנה ממשית עד כדי מוות במהירות. לכן חשוב כי מדריכי הגובה ילמדו את תחום החילוץ וידעו לתת מענה במצב אמת. נושא זה מוכתב בתוכניות הלימוד של התמ"ת אך אורך הקורס אינו מאפשר למידה איכותית ומקיפה דיו. לכן, גם לנושא זה הרכבנו יום עיון המוכר לכשירות לממונים, מעשיר את המדריך ומכין אותו למצבים אלו (ראוי לציין כי קורס זה אינו מחליף קורס טג"ח מקצועי האורך 3 שבועות).
5. כללי - קיים אתגר גדול בכל רענון בו נפגשים מדריכים מנוסים שהדריכו מאות חניכים, עם מדריכים שכמעט ולא עסקו בהדרכה. יתרה מכך, רוב המדריכים לא עסקו בכל שבעת נושאי ההדרכה בתקנה. מטרת הרענונים היא יישור קו, עיבוי וחיזוק הביטחון והידע. אך לא כל המדריכים מצליחים לעבור את בחינות הסיום בהצלחה ואף נדרשים בימי הדרכה נוספים ומבחן נוסף. הסמכת מדריך עבודה בגובה נושאת איתה אחריות רבה ומתוך שיחות הסיכום עולה כי גם מי שעבר את הרענון בהצלחה מוצא כי הרענון חושף אותו לטכניקות עבודה אשר אינם קיימים במסגרת עבודתו. כמו כן, המפגש, ההדרכה, המבחן, והמשוב שהוא מקבל מחזקים את בטחונו העצמי.
רענוני מדריכי גובה אלו מתקיימים מידי שבוע בסניף בית הספר הנדסה בגובה בסניף לוד וסניף חיפה.
הכנס השנתי של ארגון קציני הבטיחות בתעבורה - שפיים 2010 
בחודש שעבר, ב-20/09/10 התקיים בקיבוץ שפיים שבשרון הכנס השנתי של ארגון קציני הבטיחות בתעבורה. הנושא העיקרי בכנס היה הרחבת הידע של קציני הבטיחות באמצעות קורסים וימי עיון שנתיים שיתרכזו בנושאים שונים: חידושים בתחום הרכב ומערכותיו, הכשרת נהגים חדשים, הדרכת נהגים בקשירת מטענים נכונה ועוד.
כמו בכל שנה, הנדסה בגובה העמידה ביתן בכנס והעניקה הנחה של 15% לחברי הארגון עבור קורסי מדריכי מלגזות ומדריכי עבודה בגובה, וחילקה מאות לוחות בטיחות. לפרטים נוספים על הקורסים ניתן לפנות למחלקת ההדרכה שלנו
1-700-70-74-79
כנס קציני בטיחות 
 הבהרה בנוגע לירחון הקודם:
רישיונות למפעלי ציוד מכאני הנדסי
(תודה לכל המאירים והמתקנים).
לפרטים נוספים על קורסי צמ"ה ניתן לפנות למחלקת ההדרכה שלנו - 1-700-70-74-79
תקנה 39ט' מחייבת כל מפעיל של מכונה ניידת להחזיק בהיתר ברישיון הנהיגה בעת ההפעלה בלי קשר למשקל המכונה ולא כפי שניתן היה להבין. הבהרה על כך ניתנה ע"י נציג משרד התחבורה בכנס ארגון קציני הבטיחות בשפיים. הנציג הוסיף כי זמן ההתארגנות (תקופת המעבר) הינו שנתיים מיום אישור התקנה, כלומר עד 22/06/12. עד למועד זה כל המפעילים חייבים לעבור הדרכה מתאימה בכדי שיוכלו להמשיך בהפעלת הכלים.
 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמו באתרנו חינם וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il  שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים