קורסים מקצועיים | הנדסה בגובה - ירחון 58 -בחירת צמ"א לעבודה בגובה
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.
 גיליון 58: בחירת ציוד מגן אישי לעבודה בגובה
כתב:
שרון לן, מנהל סניף חיפה 6/2009
כבר עברה שנה וחצי מיום כניסת התקנה לעבודה בגובה לתוקף, וזהו זמן טוב לעשות סדר בציוד.
ניתן למיין את המשתמשים במגוון הציוד לעבודה בגובה לשתי קבוצות עיקריות: הראשונה, כוללת מטפסי תרנים וגולשי מעטפת מבנה (עובדי סנפלינג) שעבודתם מתאפיינת הן בהימצאות בגובה רב והן בזמן חשיפה ממושך לסכנה. לקבוצה השנייה משתייכים מרבית העוסקים בגובה. אלו מחזיקים במקצועות רבים ומגוונים (חשמלאים, אנשי אחזקה, מזגנים, אינסטלציה וכו'), שמשך עבודתם בדרך כלל קצר ובגבהים נמוכים יחסית. משיחות עם יבואני ציוד ועם המשתמשים עצמם עולה, כי השיקולים שמשפיעים על סוג הציוד שירכשו אינם זהים בשתי הקבוצות. מתברר, כי אנשי המקצוע (גולשים / מטפסים) יעדיפו לבחור את הציוד משיקולים של פונקציונאליות, נוחות השימוש, אמינות המוצרים והתאמתם לאופי הפעילות הנדרש. לעומת זאת העובדים בקבוצה השנייה, ירכשו ציוד בעיקר משיקולים של עלות מבלי להתחשב במידת התאמת הציוד ונוחות השימוש בו.

בירחון זה נציג את הפרמטרים אליהם רצוי להתייחס בעת בחירת ציוד וכמו כן את המשמעות של בחירה נכונה של ציוד מגן אישי לעובד הגובה (צמ"א).
כשלב ראשון נגדיר מהו ציוד מגן אישי כמופיע בכתובים:
ציוד מגן אישי לעבודה בגובה הוא ציוד שנועד לשימושו האישי של אדם בעבודה בדרך של לבישה, הרכבה או נשיאה ושתוכנן במיוחד להגנתו מפני סיכון העלול לפגוע בבטיחותו או בריאותו של העובד. ציוד מגן אישי כולל: קסדה/ קובע מגן, רתמת גוף מלאה, אמצעים לשיכוך אנרגיית נפילה, טבעות, רצועות וחבלים. הציוד עשוי מחומרים שונים – פלסטיק, סיבי ניילון ומתכות שונות. שימוש לאורך זמן, תנאי אחזקה, תנאי אחסנה ואופן השימוש כמו גם משתנים אחרים ישפיעו על תקינות הציוד והצורך בפסילתו.

להלן ריכוז השיקולים לבחירת ציוד מתאים לעבודה בגובה:
1. בעל תקן מתאים. ציוד מגן אישי לעבודה בגובה צריך לעמוד בדרישות התקן הישראלי 1849, שמתבסס על התקינה של השוק האירופאי המשותף (EN).
2. מתאים לסוג העבודה. (לדוגמא רתמת גוזם עצים משולבת כסא לא תתאים לגגן שצריך לנוע בחופשיות).
3. נוחות השימוש בעבודה. לשם כך רצוי לבצע בדיקת מדידה והתנסות טרם הרכישה.
4. נוחות התפעול. (לדוגמא טבעות בעלות נעילה אוטומטית נוחות יותר וגם ימנעו טעות אנוש).
5. אמינות המוצר ואורך חייו. (לדוגמא כדאי לבדוק מול ספקים שונים מהו תאריך התפוגה של הציוד).

אנו מאמינים, כי רכישת ציוד שאיננו נוח לתפעול ואיננו מתאים באופן מלא לצורת העבודה והתפעול שלו, עלול לסרבל ולהוות מכשול עבור המשתמש וחמור מכך, לגרום לכך שהעובד לא ישתמש בו ויחשוף עצמו לסכנות נפילה.
שימוש בצמ"א מעניק לעובד תחושת בטחון בעבודה, אך לפעמים הדבר גורם להקלה במידת הזהירות ולעיתים אף לביטחון מופרז הגורם לטעויות ולנפילות. עם זאת, השימוש בו מונע פגיעה קשה בעת הנפילה, זאת בתנאי שהציוד יעמוד בכוחות שיפעלו עליו. על כן, חשובה מאוד השמירה, הבדיקה ותנאי האחסנה של הצמ"א.
לסיכום, ציוד מגן אישי הנו רכיב משמעותי ביותר לשם הגנה על העובד מפני תאונה. בחירה שאיננה מושכלת בציוד כמו גם הזנחה ואי שמירה על תקינותו עלולים לחשוף את העובד לסכנת חיים ואף יובילו את תופש המפעל כמו גם את העובד לביצוע עבירות בטיחות. נובע מכך, שכל עובד וכל מנהל חייבים במתן שימת לב מירבית הן לציוד הנרכש, איכותו, התאמתו ותנאי אחזקתו על אף היבטי העלויות.

ציוד עבודה בגובה

 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמו חינם וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים