קורסים מקצועיים | הנדסה בגובה - ירחון 66 - פרויקט תקנים למתקני הרמה
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.
דף הבית >> גלריות >> ירחונים ומאמרים >> כל הירחונים והמאמרים האחרונים >> ירחון 66 - פרויקט תקנים למתקני הרמה

 גיליון 66:
פרויקט תקנים למתקני הרמה

כתב:
אלון שמש, מנכ"ל הנדסה בגובה בע"מ 02/2011
לרוב מתקני ההרמה עד כה לא היה תקן ישראלי ובחלק מהמקרים בהם היה תקן, הוא היה מיושן ולא מעודכן. כמו כן, לאביזרי הרמה לא היה אף תקן ישראלי, פרט לכבלי פלדה ורצועות הרמה. במטרה לכסות את תחום מתקני ההרמה בתקינה מתאימה, הוחלט על פרויקט הכנת תקנים ביוזמת משרד התמ"ת ובמימון מכון התקנים הישראלי.
בתחילת התהליך נעשה מיפוי לאיתור תקנים זרים משלוש מקורות: אירופאים, אמריקאים ובינלאומיים. כל התקנים שנמצאו הוכנסו לטבלה אחת, כולל התקנים הקיימים, לפי 3 נושאים:
תקנים כלליים, תקנים ייעודיים (שחלים על מתקן מסוים) ותקנים לאביזרים.
מתוך טבלת התקנים נבחרו לשלב הראשון של הפרויקט התקנים הבאים:
א. מתקני הרמה עם סיכון גבוה - עגורני צריח, במות הרמה, משאבות בטון ומעליות בנייה.
ב. ציוד ומתקנים המיוצרים בישראל - עגורני גשר ומתקנים ידניים.
ג. ציוד הרמה בשימוש נרחב -
אביזרי הרמה.
לכל נושא, הוקמה ועדת מומחים שמורכבת מבעלי מקצוע בתחום, בודקים מוסמכים, יצרנים ויבואנים, מתוך מטרה להגיע להסכמות רחבות ככל שניתן בשלב ההכנה של התקן ובכך לקצר את משך ההתייחסות בשלב ביקורת הציבור.
ההנחיה לכלל ועדות המומחים הייתה לאמץ בעדיפות ראשונה תקן אירופאי (EN) עדכני. במידה וקיים גם תקן אמריקאי ניתן לאמצו במקביל, אם יש הצדקה לכך (יבוא ישיר מארה"ב או ציוד שמגיע כסיוע צבאי).
עד כה הסתיימו והופצו התקנים הבאים:
• ת"י 5902 - עגורני צריח
המבוסס על EN14439.
• ת"י 5697 - במות הרמה
המבוסס על EN280.
• ת"י 1158 - כללי תכן
המבוסס במקביל על FEM וסדרת תקני DIN 15018, 15019, 15020.
הישיבות הארוכות ביותר התנהלו בנושא אביזרי הרמה, תחום שמקיף את כל סוגי האביזרים, המענבים, קורות הרמה וסלים להרמת אדם. בתחילת הדיונים הייתה כוונה לאמץ תקנים לאביזרים מטיב 8 בלבד, אולם בהמשך התהליך, חברי הועדה החליטו להרחיב את הטיפול גם לטיב 4 המשמש בתעשייה בשימושים מיוחדים וגם לטיב 10 החדשני, למרות שאינו נפוץ עדיין. לאחר 13 ישיבות, הוחלט על מבנה התקן שכולל 27 חלקים שכל אחד מתייחס לסוג אחר של אביזר בדרגת טיב מסוימת (4, 8, 10). הבעיה המרכזית שעמדה בפני החברים הייתה שהתקנים האירופאים שהיו עדכניים ביותר, לא משמשים את היצרנים בעולם ורוב היצרנים הגדולים והמוכרים, מיצרים ומוכרים לפי מפרט אמריקאי RRC271 משנת 1986. כיוון שמדובר במסמך מיושן, החליטה הועדה לבקש הבהרה מהיצרנים הגדולים. תשובתם הייתה שכרגע הם מייצרים לפי המפרט ובעתיד יתאימו את הדרישות גם לתקני EN.
הדבר הביא לכך שאומצו במקביל 2 מסמכים: תקן אירופאי והמפרט האמריקאי. במספר מקרים אף אומץ גם תקן אמריקאי (מסדרת ASTM), הדבר הצריך בדיקה קפדנית של המידות הגיאומטריות ועומסי העבודה בטבלאות של התקנים השונים על מנת להבטיח התאמה בין האביזרים שמגיעים ממקורות שונים.

ברגי עין - עשויים להגיע עם תבריגים שונים במידות מטר או אינצ'.
בכדי לא לבנות טבלאות לכל תבריג ולהיצמד לאימוץ תקנים קיימים, הוחלט בוועדה לפתור את בעיית התבריגים השונים והמיוחדים בעזרת הערה בתחילת התקן בנוסח הבא:
"כוח הקריעה של מידות שאינן בטבלה יהיה לפי נתוני היצרן ולא פחות מהממוצע בין 2 מידות בטבלת התקן".
כמו כן, נוספה דרישה לסימון הברגים בשם היצרן או סימן מזהה ועומס עבודה בטוח או מידה מייצגת.
מתקני הרמה
קורות הרמה - התקן EN 13155 מטפל בקורות הרמה, תפסניות פחים, בהתקני ואקום ומגנט והוא מפרט את הדרישות לתכן ואת הדרישות לבדיקה של אב-טיפוס (דגם) ובדיקה אישית בסדרת ייצור. בין היתר, ניתן לבחור בין בדיקה תחת עומס יתר של פי 2 לבין בדיקה חישובית בלבד. הדבר עומד בסתירה לתקנות הנמלים שמחייבות בדיקה בעומס לכל אביזר בבדיקה הראשונית לפי טבלה מדורגת. לכן החליטה הועדה לבטל את האפשרות לאשר קורות הרמה עפ"י חישוב בלבד ולהכניס לתקן את לוח עומסי הבחינה של "ציוד תלוש" מתקנות הנמלים לצורך הגדרת עומס הבדיקה.

סלי הרמה לעגורנים - בתחום רגיש זה התגלו במסגרת הדיונים מספר בעיות:
א. התקן האירופאי אינו מגביל את מספר האנשים בסל, לעומת התקנות בארץ שמגבילות ל-2 אנשים. לפי גישת התמ"ת - הוחלט להגביל ל-3 אנשים.
ב. התקן מחייב להתאים את העגורן להרמת אדם ובתוך זה הוא אמור לכלול מערכת להורדה בחירום. כיוון שמערכת חירום לא מצויה בעגורנים הקיימים, החליטה הועדה לדחות דרישה זו בשנתיים מיום הפצת התקן על מנת לאפשר לשוק להתארגן.

ג. אין אזכור בתקן לסלים קשיחים שמתחברים לקצה זרוע של עגורן ומשמשים להרמת אדם. מכיוון שהנושא חשוב, הוחלט על הכנת תקן ישראלי חדש שיהיה חלק מסדרת התקנים לאביזרים (יוכן בהמשך).
 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמו באתרנו חינם וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il  שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים