קורסים מקצועיים | הנדסה בגובה - ירחון 67 -מתי נדרש מנהל פעולת הרמה
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.
דף הבית >> גלריות >> ירחונים ומאמרים >> כל הירחונים והמאמרים האחרונים >> ירחון 67 -מתי נדרש מנהל פעולת הרמה
גיליון 67: מתי נדרש מנהל פעולת הרמה ומהו תפקידו?
כתב: אלי אמיר
מדריך ובוחן עגורנאים וממונה בטיחות 07/2011
בתקן iso12480 אשר אומץ כתקן ישראלי (ת"י 4473) בשנת 2002,  מוגדר תפקיד ייחודי הנקרא "מנהל פעולות הרמה". בעלון זה נרחיב על הנאמר בתקן זה.
תפקידו של מנהל פעולות הרמה הינו בעל משמעות חשובה והשפעה ישירה על הבטיחות וכולל בין היתר את ארגון פעולת ההרמה ע"י תוכנית מסודרת מראש, בחירת העגורנים ואביזרי הרמה וכן אחריות ופיקוח על הפעולה עצמה. פעולות אלו כוללות היוועצות עם מומחים והבטחת שיתוף פעולה כנדרש בין מבצעי העבודה והקבלנים השונים. היתרון החשוב במקצוע זה הינו העלאת הבטיחות והיעילות.
על מנת לאפשר ביצוע פעולת ההרמה בצורה יעילה, בטוחה, וחוקית, על כל הגורמים לפעול בשיתוף פעולה מלא. הבעיה היא שבכל אתר עבודה  או  בנייה האחריות מתחלקת בין מספר רב של גורמים מבצעים, בעלי הרגלים וצורת עבודה שונה. למשל פרט חשוב כמו קביעת סימני איתות תואמים בין מפעיל העגורן לעובדים בשטח, לעיתים לא מתבצעת כלל.
מנהלי העבודה והקבלנים חייבים להחליט מראש על הגישה לעבודה ולתכננן אותה מהיסוד, תוך התייחסות לסעיפים הבאים:
• ראשית המנהל צריך להכיר את הפרויקט והאתר.
• המנהל יכין את תוכנית פעולת ההרמה ויבחר מראש את העגורן ואת ציוד ההרמה.
• המנהל יאסוף את הנתונים החשובים בטרם הגעת העגורן לשטח, על מנת לקבל החלטה מקצועית בהתייחס למשקל המטען, המרחק בין מיקום העגורן להמצאות המטען ולנקודת העברת או הרכבת המטען.

 
• המנהל, יטה אוזן לדרישות המקצועיות של מפעיל העגורן בין אם מדובר בפתיחת מעבר כניסה עבור העגורן, שטח הצבה מפולס וקשיח, סילוק מכשולים המונעים שליפת המייצבים כנדרש, הצבת אתתים להכוונה וכל עזרה נדרשת.
• המנהל יביא בחשבון את הסיכויים וההשלכות לתאונת עבודה הקשורה לעבודת העגורן בשטח ולכן עליו לערוך ניהול סיכונים ולנקוט בכל האמצעים על מנת שהעבודה תתבצע כחוק, ובכך:
1. לוודא קיום רישיון מפעיל בתוקף.
2. תסקיר בדיקת בודק מוסמך בתוקף, רישיונות נהיגה ורכב בתוקף.
3. ציוד מגן אישי של העגורנאי, אתתים והעובדים באתר (נעלי עבודה וקסדת מגן).
• המנהל יוודא באתר את תקינות האביזרים והתאמה שלהם לפעולה כתלות במשקל המטען וצורת השימוש (בדגש על זווית הראש במענב).
• המנהל יסביר לעגרונאי ולאתתים את סוג העבודה המתבקשת תוך העברת מידע בדבר סיכונים הקיימים בסביבה הקרובה כגון קווי חשמל, חפירות, קרקע לא יציבה וכדומה, ויוודא כי ישנה הסכמה ביניהם לגבי סימני האיתות.
• המנהל יוודא שכל הגורמים האחראים באתר ישתפו פעולה עם מפעיל העגורן על מנת לסייע לו לסיים את העבודה הנדרשת ללא נזקים ותאונות.
• המנהל יוודא כי קיים נוהל של דיווח ליקויים ואירועים כולל ביצוע פעולות מתקנות.
• למנהל סמכות לעצור את פעולת ההרמה בעת חשש מצידו לסכנה.
• המנהל יכול להאציל סמכויות לאדם מתאים אחר. 

 
ברור שמינוי מנהל פעולות ההרמה מקל על קבלת ההחלטות, מזרז את תהליך העבודה ומביא לבטיחות מרבית. למרות זאת כיום אין חובה בקיום תפקיד זה וכמו כן אין הסמכה מקצועית שכזו, כלומר, כל חברה יכולה לקבוע בעצמה מי רשאי לנהל פעולות הרמה מורכבות על פי רוחה וללא כל דרישה בחוק.נהוג לבחור עגורנאי ותיק עם ניסיון בפרויקטים שונים לתפקיד זה.
הנדסה בגובה פועלת בימים אלו לפתוח תוכנית לימודים לקורס מנהלי פעולות הרמה, אשר יודרך ע"י צוות מהנדסים, מפעילי עגורנים וממוני בטיחות העוסקים בתחום ההנפה והשינוע.
קורס מנהל פעולות הרמה מיועד לעגורנאים ותיקים ומנהלים בחברות הנפה  או  בנייה.
נושאי הלימוד בקורס יכללו:
רקע חוקי - תקנות, חוקים ותקנים, דיני ביטוח, בטיחות בפעולות הרמה, בטיחות באביזרי הרמה וקורות הרמה, הגישה לפעולות הרמה לא שגרתיות, תפקיד ואחריות מנהל הפעולה, סוגי חוזים לרכישת הפעולה.
 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמו באתרנו חינם וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il  שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים