קורסים מקצועיים | הנדסה בגובה - ירחון 72 - העמסה נכונה, קשירה בטוחה, דרך צלחה
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.

גיליון 72:
העמסה נכונה, קשירה בטוחה, דרך צלחה

כתב: 
אלון שמש, מנכ"ל הנדסה בגובה 04/2012
בכבישי הארץ נעים כל יום רכבי משא המובילים מטענים בגדלים, בצורות ובמשקלים שונים. לעיתים מובלים המטענים בצורה רשלנית העלולה להביא לשחרור המטען או התהפכות הרכב.
ב-13.7.11 התרחשה תאונה נוראית בה נהרג במקום נהג לאחר שחרור גליל פלדה אשר ככל הנראה לא היה מחובר כיאות לארגז המשאית. התאונה התרחשה בכניסה לבאר יעקוב כאשר הנהג בלם בפתאומיות מיד לאחר שהרמזור התחלף לאדום. גליל המתכת השתחרר משרשראות הקשירה והתגלגל אל תא הנהג אשר נמעך קליל. הגליל המשיך להתגלגל אל תוך הצומת ובנס לא פגע ברכבים נוספים.

ידיעות אחרונות 14.7.11

מקרה זה אינו ראשון מסוגו בארץ, ולצערנו כנראה גם לא האחרון, זאת משום שאין חקיקה או הסדר הקובע כללים לקשירה נכונה של מטענים.
באירופה החוק דורש מהנהגים לעבור הדרכה עיונית ומעשית לקשירה בטוחה של מטענים על רכבים ואף להתרענן מעת לעת. רכב שנמצא בביקורת דרכים ועליו מטען הקשור באופן המסכן את הסביבה או את הנהג, מורד מייד מן הכביש. בארץ אין דרישה או אכיפה בנושא. לרוב האכיפה נעשית רק לאחר תאונה. ברור כי נהגים מובילים וקושרי מטענים חייבים לרכוש ידע וניסיון מקצועי בקשירת מטענים.

הידע הנדרש מהנהג:
בנוסף לתקנות התעבורה, הנהג חייב לדעת להעריך את משקל המטען, כלומר לבצע חישוב נפחים ומשקלים, להכיר את סוג הרכב ואת חלוקת העומסים הנדרשת ונקודות העיגון לקשירת המטען. עליו להכיר את שיטות הקשירה העומדות בפניו - הידוק או ריסון ואת התנהגות המטען במצבים קיצוניים של תאוצה, תאוטה ואף תאונה. כמו כן, עליו לדעת את העומס המותר של אמצעי הקשירה והתאמתם למטען.
ניסיון מקצועי הנדרש מהנהג:
סידור נכון של המטענים, בחירת אמצעי קשירה מתאים ובכך שימוש נכון ופסילה. עליו לדעת כיצד עליו להתנהל מול כל סוג של מטען. עליו לזכור בכל עת את האחריות הגדולה שבידיו ולתכנן את הנהיגה כמה שלבים קדימה ובזאת להימנע מעצירות חירום, פניות חדות ומהירות וכמובן, להימנע מתאונות.

דוגמא נכונה לקשירת במה ע"ג משאית
 
המשפט החשוב בתחום בטיחותי זה, מופיע בתקנת התעבורה, בסעיף 85:
"לא יוביל אדם מטען ברכב או עליו ולא יניח לאחר להובילו כאמור, אלא אם מבנה הרכב על כל חלקיו ואביזריו מתאים להובלת המטען בבטיחות...".
משפט זה, ולאחריו הדרישות המפורטות בתקנה, מגדירים את האחריות של הנהג, המשלח, הממונה על הנהג, המזמין וכמובן, קצין הבטיחות. בעת אי קיום התקנה וחריגה מדרישות החוק, הנהג אינו היחיד הנושא באחריות אלא שרשרת ניהולית נרחבת העומדת מאחריו נושאת אף היא באחריות לתאונה. הגדרה זו ידועה לכל קצין בטיחות ובכל זאת קיימת זילות בנושא ועכב כך ישנן תאונות רבות עקב קשירה לא בטוחה של מטענים. ריבוי התאונות מעיד על אי הקפדה על אכיפת החוק, אי אספקת ציוד מתאים / בדיקתו והחלפתו בהתאם וכמובן אי פיקוח על צורת הקשירה מצד הממונים והמשטרה.
במטרה לקדם את המודעות לקשירת ציוד על משאיות לצורך הובלה בטוחה, התקיים בחודש שעבר סמינר מקצועי של חברת RUD הגרמנית בביה"ס הנדסה בגובה בלוד. לסמינר הוזמנו נציגי משרד התחבורה והצבא, קציני בטיחות וממוני בטיחות מחברות שונות.
הציוד המשמש לקשירת מטענים דומה מאוד לאביזרי הרמה והוא כולל;
שרשראות ומותחנים, כבלים, רצועות מתיחה וחבלים. לעומת זאת השימוש בציוד שונה מפעולות הרמה, הן במקדמי בטחון נמוכים יותר והן בחישוב עומס העבודה ביחס לכוחות המתפתחים בו.
לסיכום:
ברור כי כל נהג אחראי על ריתום בטוח של המטען לרכב ללא תלות באופי הדרך וזוהי גם לשון החוק. אך מצד שני אין בארץ פירוט של הידע / ההכשרה שעל הנהג לעבור לצורך קשירת מטענים. קצין הבטיחות ובעל החברה, אשר נושאים גם הם באחריות בנושא, צריכים לחייב את הנהגים בהדרכה. הנדסה בגובה עורכת קורס מקיף ומקצועי המלמד כללים לקשירה נכונה ובטוחה של מטענים למשאיות הנקרא "קורס שינוע וקשירת מטענים":
תוכן הקורס כולל שיטות קשירה ועיגון מטענים, השפעת המטען על הרכב, מרכז הכובד שלו, אמצעי קשירה והכוחות המתפתחים בזמן הנסיעה, פסילת אביזרים לקויים, העמסה ופריקה נכונים באמצעות עגורן ומלגזה, הוראות בטיחות ועוד. משך הקורס הוא 3 ימים (המוכרים כימי כשירות לממוני בטיחות) וכל חניך מקבל חוברת מקיפה שפותחה ע"י הנדסה גובה עבור משרד התחבורה ותעודת השתתפות.

עלות הקורס: 1,620₪+מע"מ.
מחיר מבצע: 1,458₪+מע"מ

לשאלות נוספות בתחום, אנא הגיבו בתחתית העמוד או בפורום שלנו.
------------------------------------------------------
חדש! - אפליקציית הנדסה בגובה.
סרקו את קוד ה-QR ונסו את אפליקציית "הנדסה בגובה" בסמארטפונים, הכוללת את מועדי הקורסים הקרובים, מפות הגעה וכל פנקסי הכיס שלנו - בחינם!
------------------------------------------------------

חג שמח לכל קוראנו
ולכל בית ישראל
מצוות הנדסה בגובה.
 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמו חינם וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il  שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים