קורסים מקצועיים | הנדסה בגובה - ירחון 73 - פקודת הבטיחות של הוד מלכותו
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.

גיליון 73:
פקודת הבטיחות של הוד מלכותו

כתב: 
אלון שמש, מנכ"ל הנדסה בגובה 05/2012
כל העוסקים בבטיחות מכירים ודאי את פקודת הבטיחות בעבודה (פב"ט) - חוק העוסק בבטיחות, בריאות וגהות במקומות עבודה. רבים גם יודעים שאת החוק ירשנו עוד לפני קום המדינה, בתקופת המנדט הבריטי (ולכן הוא נקרא פקודה), אך רק מעטים יודעים שפקודת הבטיחות נקראה בעבר "פקודת בתי החרושת"(Factories Act.) ומקורה בסוף המאה ה-18.

ראשיתה של הפקודה במהפכה התעשייתית שהחלה באנגליה במאה ה-18 עקב ביקושים גדלים למוצרי אריגה מתוצרת אנגליה. באותה העת החברה האנגלית הייתה המפותחת והעשירה ביותר באירופה, היה בה מסחר מפותח ואוצרות טבע הדרושים להקמת מפעלים (ברזל ופחם). המהפכה התעשייתית גרמה למעבר מבתי מלאכה קטנים או משפחתיים ואיתם מכונות המופעלות ידנית או ע"י בהמות - לבתי חרושת גדולים ובהם מכונות הצורכות אנרגיה רבה ופועלים שכירים העובדים שעות ארוכות.

מכונת הטוויה המתועשת הראשונה הומצאה בשנת 1764 והיא פעלה בכוח מים. רק 2 עשורים לאחר מכן, בשנת 1782, הומצא מנוע הקיטור שייעל את תהליכי הייצור בבתי החרושת וגם בחקלאות ובתחבורה. בעקבות כך נוצר עודף כוח עבודה. הדבר גרם מצד אחד לאיכרים ובעלי מלאכת יד לאבד את פרנסתם ומצד שני, תושבי כפרים רבים עברו לגור בערים הגדולות; ברמינגהם ומנצ'סטר, במטרה למצוא עבודה בבתי החרושת הגדולים שכל עניינם היה הגדלת התפוקה והרווח.
נוסף על מצוקת תנאי המחייה הגרועים של הפועלים, הם סבלו גם מתנאי עבודה קשים. העובדים הפכו לחלק ממנגנון הייצור ועבדו 14-16 שעות ביממה. לא היה שום חוק שיגן על העובדים, לא היו אמצעי בטיחות ולא תנאי תברואה מינימאליים.
בנוסף לכך, בעלי מפעלים העדיפו להעסיק נשים וילדים ששכרם היה זעום ואפשר היה לנהוג בהם כעבדים.
בית חרושת לשמיכות באוקפורדשיר - ויטני (מהתקופה הויקטוריאנית). מתוך האתר English heritage
בסוף המאה ה-18 החלו לקום תנועות פוליטיות והתארגנויות של הפועלים שתבעו לשנות את המצב.
ריצ'רד אוסטלר (1789-1861), המנהיג הבולט של הפועלים, עשה את השינוי הגדול ביותר ושכנע את הפרלמנט לחוקק חוק המגביל את יום העבודה של ילדים ל-10 שעות בלבד.
במשך הזמן התרבו האיגודים המקצועיים ואיתם החוקים לפיקוח ממשלתי על תנאי העבודה בבתי החרושת. החקיקה הגיעה בשנת 1819, לאחר אישור המלוכה הבריטית, ועסקה בעיקר בתנאי העבודה ובשעות העבודה.
האנדרטה לזכרו של ריצ'רד אוסטלר המוצבת באוניברסיטת ברדפורד ביורקשיר ובה מוצג אוסטלר כמגונן הנשים והילדים.
הדרישה לבדיקת כלי הרמה ולחץ הופיעה לאחר מספר תאונות עם דודי קיטור שהתפוצצו. ממשלת בריטניה החליטה על בדיקה תקופתית ע"י בודק מוסמך בכדי לצמצם את הסיכונים הבטיחותיים הנובעים משינויים בחומרים בעיקר עקב התעייפות החומר, שחיקה וקורוזיה. כיוון שלצורך הבדיקה נדרש להשבית את הדוד ולקרר אותו נקבעה הבדיקה השנתית לחג הפסחא, שחל בתחילת האביב. אך מכיוון שלחג הפסחא אין תאריך קבוע, האריכו את תוקף הבדיקות ל- 14 חודשים.
החוק עודכן כל כמה עשרות שנים עד שקיבל בשנת 1937 את פרק הבטיחות המוכר לנו כיום. הפקודה תורגמה לעברית ואומצה ע"י מוסדות המדינה שבדרך כבר ב-1947 וב-1970 היא נוסחה מחדש בשל תרגום שלא התאים.

מאז ועד היום, הפקודה לא השתנתה, אולם נוספו לה תקנות. כיום ישנה מגמה לעדכון הפקודה לפי רוח הזמן. בכל זאת, יש להעריך את כותבי התקנה ואת מתרגמיה על כתיבתם הכללית אשר עד היום ניתנת להשלכה בקלות גם על מתקנים ומכונות חדשות.

לשאלות נוספות,  הגיבו בתחתית העמוד או בפורום שלנו.
---------------------------------------------------------
חדש! - אפליקציית הנדסה בגובה.

סרקו את קוד ה-QR ונסו את אפליקציית "הנדסה בגובה" בסמארטפונים, הכוללת את מועדי הקורסים הקרובים, מפות הגעה וכל פנקסי הכיס שלנו - בחינם!
 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמו חינם וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il  שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים