הנדסה בגובה - ירחון 63 -תקנות ותקנים למתקני הרמה
  العربية   አማርኛ    Русский   English   עברית              
5776*
בקרו אותנו:   
 
.

 גיליון 63: תקנות ותקנים למתקני הרמה ומה שביניהם
כתבו: אלון שמש
, מנכ"ל הנדסה בגובה ובן יפה, מנהל התפעול 5/2010
לפקודת הבטיחות בעבודה נוספו תקנות חשובות המטפלות בנושאים ייחודיים או תחום מסוים וחלקן קשורות למתקני הרמה. כל אחת מהתקנות מוסיפה לנו ידע שאותו צריך להבין לעומק ולכן יש לקרוא בצורה מדוקדקת את הסעיפים הרלוונטיים.
את התקנות הקשורות למתקני הרמה מפיץ משרד התמ"ת בחתימת השר ולהן מעמד חוקי. מצד שני, מכון התקנים הישראלי אחראי על כתיבת תקנים בכל התחומים, שמטרתם לגבש דרישות אחידות ממוצרים. לעיתים קיימת חפיפה מסוימת בין התקנות והתקנים אך צריך להבין את המעמד של כל אחד מהמסמכים.
"תקן" הוא מסמך חשוב אך נחשב להמלצה כל עוד לא הפכו אותו ל"תקן מחייב".
דרך אחת להפוך תקן למחייב היא ע"י אזכור של התקן בתקנה. דרך אחרת היא להגדיר את התקן כ"תקן רשמי".  "תקן רשמי" הינו תקן שנקבע ככזה ע"י משרד התמ"ת עקב היותו חיוני לבטיחות, בריאות הציבור, הגנה על איכות הסביבה או מניעת נזק למשתמש. כאשר מדובר ב"תקן רשמי", המשמעות הינה, שאסור להשתמש במוצר שאינו עונה לדרישות התקן, ובמילים אחרות שימוש בו יהיה עבירה על החוק. נוסף על הכרזת "תקן רשמי", יכול השר לפרסם צו לייצור מוצרים שחל עליהם "תו תקן חובה".
מת"י דואג לעדכן את התקנים באופן מתמיד ולהתאימם לתקנים זרים מודרניים ועדכניים של מדינות מתפתחות, כמו ארה"ב או האיחוד האירופאי.
בעת האחרונה, נוקט מת"י בגישה של אימוץ תקנים במקום כתיבתם וזאת בהתאם להסכמים של המדינה עם השוק האירופאי המשותף, לפיהן יש לאמץ ראשית תקן אירופאי (EN) במידה וקיים. כיום תקני EN נחשבים במעמד גבוה יותר מהתקנים הלאומיים (של המדינות עצמן). בתחום של ציוד הרמה קיים מספר קטן של תקנים ישראליים, כך שיש חשיבות גדולה גם לתקנים הזרים ככיסוי במקומות שבהם אין תקן ישראלי.


מתקני הרמה משמשים כיום את כלל תחומי התעשייה, ולמרות זאת במשך שנים רבות לא הייתה תקינה מסודרת בתחום חשוב זה. עקב החוסר בתקנים לציוד הרמה, החליט מת"י על פרויקט הכנת תקנים חדשים ורוויזיות לתקנים קיימים. הפרויקט הוכר כפרויקט אסטרטגי לאומי ע"י משרד התמ"ת. החלטה זו באה על רקע העובדה שכיום קיימים רק כעשרה תקנים ישראליים בנושא, רובם מיושנים מאוד. בשנת 2010 יוכנו כ-20 תקנים חדשים לאבזרים ולמתקני הרמה שונים.

בין המתקנים והאביזרים הצפויים לקבל כיסוי של תקן בקרוב:
רכיבים למענבים, שרשראות, סגירים, אונקלים, בירגי עין, מתקני הרמה בבניה (מעלית בנייה), משאבות בטון, עגורנים להעמסה עצמית (מנוף על משאית), ציוד הרמה ידני ועוד.
תקנים אלו ידונו בדרישות בטיחות ושיטות בדיקה ויאמצו ברובם את התקינה האירופית המתקדמת. כמו כן תוכן רוויזיה לתקן הישראלי לכללי תכן של מתקני הרמה. תקן זה יאמץ את התקינה הגרמנית במקביל למסמך אירופאי. מהלך זה יביא לשיפור הבטיחות של מתקני ההרמה ושל המשתמשים בהם.
תקנים שכבר פורסמו:
ת"י 5902 - עגורני צריח – בטיחות.
ת"י 5697 - במות הרמה ניידות.

תקנים בשלבי עבודה:
ת"י 1158 - כללי תכן של מתקני הרמה.
ת"י 818 - סדרת תקנים לאבזרי הרמה.
הנדסה בגובה מהווה שותף מלא בפרויקט כתיבת התקנים, ותשמח לעדכן אתכם המנויים, בעת יציאתם ואודות תוכנם המקצועי.


 


השאלות שלכם, התשובות שלנו:
האם מותר להרים אדם במלגזה טלסקופית?
תשובה:
עפ"י התקנות להרמת בני אדם במלגזות (משנת 83) אין הגבלה לסוג המלגזה כל עוד משתמשים בסל תקני. אלא שצריך לזכור שבמלגזת תורן ניתן להוריד את האנשים והסל בכל מצב גם במקרה של כיבוי המנוע כיוון שמסלול ההורדה לאורך התורן פנוי ממכשולים.
פעולה זו יכולה להיחשב כאופציה להורדה בחירום. לעומת זאת במלגזה טלסקופית ניתן להרים אנשים ולשלוף את הזרוע כך שתעבור מעל גג, קו טלפון או חשמל וכו'.
במקרים אלה כאשר המנוע כבה לא ניתן להוריד את הזרוע עם הסל והאנשים.
 
מעבר לכך, יש לדאוג לבטל את ידית השפיכה של כף המלגזה, הרי שלחיצה על ידית זו בשוגג עלולה להפיל את הסל והעובדים.
בנוסף התקנה החדשה לעבודה בגובה דורשת כי העובד בסל יחזיק בתעודת הסמכה לעבודה בגובה לפי הפרק המתאים (סלים להרמת אדם), ישתמש בציוד מגן אישי ויתאבטח לנקודת עיגון בסל.
 רוצים לדעת ראשונים על צאת הגיליון הבא? הירשמוו חינם  וקבלו קישור אל הירחון ישירות למייל עם כל הפצה.
דוא"ל "הנדסה בגובה":
Office@CLEO.co.il   |  טל': 1-700-70-74-79  |  דף הבית של "הנדסה בגובה" - www.CLEO.co.il
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
שלח עמוד זה לחבר הדפס עמוד זה חזור לעמוד הקודם
 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 

אודות קורסים מסמכים להורדה מתחם הסטודנטים אנחנו כאן בשבילך
 
הנדסה בגובה בע"מ
ת.ד. 188 הוד השרון 45100
דוא”ל: office@cleo.co.il
מחלקת הדרכה: 1-700-70-74-79
 
 
2015 © כל הזכויות שמורות להנדסה בגובה בע"מ. בעלת מערכת ניהול איכות מאושרת לתקנים המפורטים כאן  עיצוב ובניית אתר: אינטרטק בניית אתרים